Queen letm - 4. rsz
TShaw, 2010, december 31 - 19:33

1989-ben Freddie Mercuryn mr letagadhatatlan s nyilvnval jelei mutatkoztak a slyos betegsgnek, amit azonban a kzvlemny mg nem ismerhetett. Az addig is ellensges sajt nyoms al helyezte a zenekart, pokoll tve ezzel az letket. A tagok mr kifel kacsingattak s szlkarriert tervezgettek, Taylor mg egy j zenekart is alaptott (bvebben ksbb), Mercury pedig a kommersz opera fel kezdett nzeldni, de maga a Queen gpezet mg mkdtt...

1989-es lemezk a pop-rockot jtsz Queen legdicssgesebb alkotsa. A ’The Miracle’ egy zig-vrig profi anyag, melyet hibtlanra csiszolt a tagokban rejl tapasztalat s zsenialits. Tltelkdaloktl s megalkuvsoktl mentes album ez, melyen uralkodik ugyan a dobgp s a szintetiztor, m a masszv hangzs alapjait mg mindig May letigenl gitrfutamai s szli alkotjk. Mercury hangja ekkorra egyesek szerint mr kiss tompa lett, viszont ez a berettsg ppen hogy jt tett az orgnumnak.
A lemez dalai kzl tbb kislemezt is kivlogattak. Ezekhez kivtel nlkl tletes s kltsges videoklipeket forgattak, gyakran szabadtren, vagy sszetett dszletek kztt. Volt kztk a rgi idk Queenjt idz rock dal (I Want It All) s a nyolcvanas vek hagyomnyaibl kiforrott remekmvek (The Miracle, Scandal, Breakthru). Ezzel az albummal a banda vgre elrt arra a pontra, amikor mind a rock, mind a popzene kedveli kpesek voltak maximlisan befogadni a munkjukat. Br a kritikusok szoks szerint most is lenztk aktulis lemezket, jzan sszel szemllve nem lehet ket sem eltlni, sem brlni. A ’The Game’ albumnl elkezdett t itt rt a cscsra, az evolci befejezdtt.

Br a Queen krl pezsgett az let, koncertkrt leszervezsre mr eslyk sem volt. May ugyan szerette volna npszersteni az albumot egy turnval, m Mercury tiltakozott, s mint ksbb kiderlt, az egszsgi llapota mr nem is tette volna lehetv ezt. Mire teht elrkezett a kilencvenes vek dereka, nagyon gy nzett ki, hogy a banda megint a sztcsszs szlre kerl, de errl sz sem volt…
Hogy az ’Innuendo’ lemezrl sejtettk-e, hogy az utols lesz, amit egytt ksztenek, azt nem tudni, mindenesetre a szokatlanul gyorsan elkszl album nyilvnvalan egyfajta bcs a rajongktl - Freddie rszrl pedig az lettl is. A rendkvl gyorsan, de rendkvl sok energia felhasznlsval ltrejv lemezbe mindent beleadtak. A hangzson is jtottak – br maradt a szintetiztorok s az elektromos dobok dallamtmogatsa, maga a megszlals erteljes s agresszv lett, olyannyira, hogy a lemezhez taln legkzelebb ll anyag maga a ’Queen II.’ album, mely a maga misztikus lgkrvel lett npszer a maga idejben. Mindemellett az ’Innuendo’ egy rettenten stt tnus, nha abszurdnak tetsz vilgot mutat be. A dalokat szomorsg, esetleg az abbl fakad depresszi tlti meg – j plda erre a cmad dal, a Don’t Try So Hard, vagy az I’m Going Slightly Mad. Vad s elszabadult indulatok stnek a The Hitmanbl, szemlyes kedvencembl, az I Can’t Live With You-bl, valamint a Ride The Wild Wind cm ntbl.
Az sszkpen mg az amgy kedves, vagy ppen jtkos dalok sem tudnak vltoztatni, az albumzr The Show Must Go On pedig minden romantikus rzelm rajong szemben Mercury bcsja lett, pedig a dalt nem is rta.
Az ’Innuend’-on vendgszereplknt feltnik Steve Howe is, aki valsggal elvarzsolja az album cmad dalt rzki spanyol gitrjtkval.
Furcsamd azonban a lemezt a maga korban a sajt szoks szerint rtktelennek, tlettelennek s sivrnak tartotta. Az album meghallgatsa utn azonban ktsgtelenn vlik, hogy a kritikusok lenz magatartsa trend volt a Queennel szemben, mely a mai napra ppen ellenkez irnyba vltozott meg. Abban azonban nagy szerepe volt a mdia lehetetlen magatartsnak, hogy az utols lemez nem egyszeren szomor, hanem szinte mr depresszis hangvtel anyag lett.

A megjelens utn pedig jtt a legnagyobb csaps, ami a rajongkat rte: 1991. november 24-n Freddie Mercury feladta a harcot az AIDS ellen. Br az orvostudomny mai llsa szerint egy HIV+ szemly akr egy vtizeden t is letben maradhat, az akkori llapotok ezt nem tettk lehetv, radsul felteheten Mercury sem szvesen vetette al magt a fraszt s sok esetben megalz, kellemetlen mellkhatsokkal jr gygyszeres krknak, gy alig nhny vvel a HIV fertzs megszerzse utn testben kialakult az AIDS betegsg, ahonnan mr nem volt visszat.
Halla megrengette a zenekart, a bartokat, a rajongkat, s vgre az addig rendkvl ellensges mdia is szbekapott. Elment valaki, aki legalbb akkora jelensg volt a zenben, mint John Lennon, vagy Elvis Presley.
A Queen ezzel meghalt, vagy legalbbis levgtk a fejt s az egyik kezt. A megmaradt hrom tagra rszakadt a szabadsg, m egyttal a kreatv vlsg is. May s Taylor szlkarrierje ugyan ltszlag ekkor kap j erre, m valjban ppen ekkor fulladnak ki csak igazn. Deacon a befejezst fontolgatja, m eltte a megmaradt hrom taggal egytt megszervezi a Freddie Mercury Emlkkoncertet.
A jeles esemnyen a korszak nagy zenszei kzl a legtbben ott vannak. Azok kzl, akikre nagy hatst gyakorolt a banda, fellpett az Extreme, a Def Leppard s a Gun’s ’n Roses, de az angol glam hullm kpviseli, Robert Plant, Bowie, Annie Lennox, a Metallica s a korszak nagy angol sztrjai sem maradtak tvol.
Az nneplyes esemnyt megrktettk s ki is adtk, m ez csak arra volt j, hogy nhny zensz vitathat teljestmnye megmutassa, mekkora tehetsg is volt Freddie valjban – ez tbbek kzt Zucchero gyalzatos teljestmnyt is minstette.

1995-ben aztn a megmaradt Queen grda jra munkhoz ltott, hogy mg egyszer, utoljra, de minden addiginl mltbb mdon tisztelegjenek halott trsuk s szintn halott zenekaruk eltt. Rgi, maradvny anyagok, sajt s Mercury szlmunki, valamint nhny demfelvtel segtsgvel nekilttak egy j stdialbum sszeollzsnak. Br a prblkozs veszlyes volt, s knnyen lehetett volna a vge egy frcmunka, vgl mgis sikerlt a sz szoros rtelmben csodt csinlniuk…
A ’Made In Heaven’ bizony vitathatatlanul a Queen igazi utols lemeze. Amit ezen a korongon hallunk, az zig-vrig a nagybets kirlyi hangulat, amiben olyan termszetesen szlalnak Mercury rgi nektmi s a csapat ltal utlag felvett j zenei rszek, hogy abba beleborsdzik az ember hta. Elkpeszt teljestmny, profizmus s alzat tkrzdik az albumban, mely Mercury halla utn ngy vvel kpes volt egy pillanatra jra letet lehelni a zenekarba. Az igazi meglepets azonban akkor ri az embert, ha az album vgre helyezett cm nlkl, rejtett szerzemnyt kezdi el hallgatni.
Az Untitled Track taln egy ambient stlusba sorolhat, m valjban krlrhatatlan m, mely 22 percen t hmplyg lassan, mltsgteljesen. Elvont, szinte mr fldntli zaj, mely csak arra a hallgatra nincs hatssal, akinek viaszt ntttek a flbe. Ez a tkletes mesterm zrja le a Queen trtnelmt, vglegesen s megmsthatatlanul. Ha ezutn a tagok meg is prbltk mg feltni a nagy letrajzi knyvet, azt mr csak rszlegesen sikerlt nekik. A Queen karrierje gy lett kerek s befejezett.

Az zlet azonban zlet, gy a viszonylag lecsendesedett kzegben megjelentek a klnbz gyjtemnyes lemezek. A Queen kzps s utols rjban megjelent ’Greatest Hits’ lemezek a vilgtrtnelem legjobban fogy albumai kztt vannak, m a ’Greatist Hits III.’ mr erszakos megcsfolsa a zenekarnak. Hasonlkppen felesleges kiadvny volt a ’Queen Rocks’, vagy a ’Stone Cold Classics’, legutbb pedig az ’Absolute Greatest’. Az 1992-ben megjelen ’Live at Wembley’ koncertanyag ksbb DVD-n s feljtott CD-n is kikerlt a kiadtl, ahogyan a ktezres vek kzepn kt jelentsebb koncertfelvtelk is, amik korbban bootleg minsgben terjedtek a neten.
A Paul Rodgers, illetve egyb ms nekesek s eladk oldaln feltn May s Taylor ltal ltrehozott, Queennek csfolt lemezekrl s DVD-krl most nem beszlnk, mivel azok nem tartoznak szervesen a Queen valdi letmvhez, mindazonltal a kvetkez kt rszben a tagok szlmunkssga kerl majd kiveszsre.
|
The issues you share are very good and are interested by many people, it has given me a lot of help
wuxiaworld