Freddie Mercury utols pillanatig eltitkolt tragdija a nagy nyilvnossg eltt zajlott, mgis csak a halla utn vlt nyilvnvalv, milyen btran nzett szembe az elmlssal, s az is, hogy mennyire tudott lni – mg akkor is, amikor mr a hallra kszlt.
Amikor 1991. november 24-n bemondtk a hradk, hogy 45 ves korban meghalt Freddie Mercury, a Queen frontembere, a hr egszen valszertlenl hangzott. Mercury 24 rval korbban adott ki egy kzlemnyt, amelyben megosztotta a nyilvnossggal, hogy HIV-fertztt s AIDS-beteg – az egsz gy hangzott, mintha egy j fejezetet nyitna a kapcsolatban a rajongival. Sokan reztk gy, hogy az egszsgi llapota miatti aggodalmaikra rkeznie kell valamifle reakcinak. Ht, megrkezett, innen lehet akkor tovbblpni, gondolhattk. A nyilatkozatban egybknt is azt krte az emberektl, hogy csatlakozzanak hozz s az orvosokhoz a betegsg elleni harcban. Arrl nem volt sz, hogy ez lesz az utols kapcsoldsi pontjuk vele.
Az egykori Farrokh Bulsarbl, a szgyenls zanzibri bevndorl fibl lett Freddie Mercury sznpadi karaktere elkpeszt ervel uralta a kznsgt, a kznsge azonban nagyon sokig semmit sem tudott arrl, hogy milyen ervel s btorsggal lte meg lete utols veit, hnapjait, napjait. A rla, illetve az egyttesrl kszlt dokumentumfilmekben, interjkban a Queen tagjai, illetve a hozz legkzelebb ll emberek a halla ta tbbszr felidztk az emlkeiket ebbl a sokig eltitkolt, fjdalmas idszakbl, s ezekbl egy olyan ember kpe rajzoldik ki, aki az utols cseppig kiitta mindazt, amit az let knlt neki.
Mercury mr 1987-ben tudta, hogy fertztt, de nemcsak a HIV-vrust s az AIDS-betegsget vez (mg ma is ltez) stigma miatt volt fontos szmra, hogy ezt titokban tartsa, hanem azrt is, mert nem akarta az emberek sznakozst, s azt sem, hogy lssk, ahogy a betegsg kiszvja belle az letet. A diagnzis utn a nyilvnossgot teljesen kizrta ugyan minden egszsgi krdsben, a hozz kzel llkat azonban beavatta, s rajtuk keresztl egy thatolhatatlan fallal vette krl magt.
Mercury betegsgnek a hrre az egyttes sszezrt. Ahogy a Queen dobosa, Roger Taylor fogalmazott, ha t krdeztk, brmikor ksz volt faarccal hazudni az llapotrl, s tbbszr el is mondta, hogy Mercury egszsges, s teljes erbedobssal dolgozik. „Mindent elrejtettnk, minden krds ell kitrtnk, ha gy tetszik, hazudtunk, mert meg akartuk vdeni” – mondta a Queen gitrosa, Brian May.
Az 1991. november 23-n kiadott nyilatkozat rszben azrt is vratott magra olyan sokig, mert egyrszt vdeni akarta a hozz kzel llkat, msrszt nyilvnval volt, hogy nyilvnosan lehazugozza ket, mikzben tudta, hogy mr soha nem hagyja el az otthont.
Freddie Mercury a betegsggel a maga mdjn, a maga felttelei s szksgletei alapjn alaktotta ki a viszonyt. A hivatalos diagnzist pldul csak sokadik nyaggatsra volt hajland meghallgatni. Az orvosa knytelen volt az egykori menyasszonyt s lete vgig j bartjt, Mary Austint hvogatni, mivel Mercury nem vette fel neki a telefont. Vgl Austin volt az, akivel kzlte az orvos, hogy mirt is lett volna olyan fontos, hogy beszljen a pciensvel.

„Mindent normlisan kellett kezelni. Ha szrevette, hogy elgyengltl, ha tl rzelgss vltl, akkor magtl rtetden visszaterelt ebbl az irnybl, hogy olyan tmasza legyl, amire szksge volt” – mondta Mary Austin, hozztve, hogy ebben az idszakban az egykori szerelmnek olyan mlysgei trultak fel eltte, amitl mg jobban tisztelte s csodlta t.
Mercury partnere, Jim Hutton ezt a fajta elzrkzst azzal magyarzta, hogy mivel nagyon is tudatban volt a betegsgnek, nem volt szksge arra, hogy msok emlkeztessk r. Az utols idszakban nagyon szenvedett, de nem akart panaszkodni, beszlni rla. s nem akarta azt sem, hogy az emberek lssk az llapotnak a romlst.
Brian May szerint Mercury az lete utols szakaszban mgis valamifle csodlatos bkre tallt, s a gitros soha nem hallotta t panaszkodni: „Emlkszem, kimozdultunk egyik este, s borzalmasan fjt a lba. Azt hiszem, ltta ahogy odanzek, s megkrdezte, akarom-e ltni a lbt. Megmutatta, aztn az arckifejezsemre reaglva azt mondta, »Igazn sajnlom, nem akartam ezt tenni veled.« Soha nem mondta, hogy ez milyen borzalmas. Hogy szar az lete. Hogy meg fog halni. Soha, soha. soha. Elkpeszten ers ember volt.”
Mikzben a betegsg legyrte a testt, ragaszkodott az nrendelkezshez az lete felett. Az utols idszakban a nyilvnossgtl elszigetelve lt, de ez tette lehetv szmra az alkotst, s amg zene jtt belle, addig volt rtelme lni. Abban a hozz kzel llk mind egyetrtenek, hogy Freddie Mercuryt sz szerint a zene s a munka tartotta letben akkor, amikor a betegsge mr nem felttlenl engedte volna ezt.
„Minden, ami vagyok, ott van a dalokban” – mondta egyszer az jsgr bartjnak, David Wiggnek, s ez a mondat igazn klnlegess teszi az utols dalok dekdolst. Ezek egy olyan valsgot trnak fel, amely vgig ott volt a nyilvnossg s a rajongk szeme eltt, Mercury eladsban azonban mvszett lnyeglt t.
A Queen – Mercury letben – utols albuma, az Innuendo 1991 februrjban jelent meg, kilenc hnappal az nekes halla eltt, de nemcsak az idztsben, hanem a tartalmban is tele volt utalgatsokkal a helyzetre, a vgessgre. Mercury egy vvel korbban, a Brit Awards glamsorn jelent meg utoljra a nyilvnossg eltt, utna csak a tallgatsok maradtak.
Az Innuendo nagy visszatrsnek szmtott, de minden temben rezhet volt – klnsen visszatekintve – valamifle elszakads az lettl, panasznak, sirnkozsnak azonban nyoma sem volt. Mercury szembenzett a betegsgvel, s eltklt volt, hogy addig dolgozik, amg br.
Hogy mennyire kitolta a hatrokat, az visszakszn nhny videoklipben is. Az I’m Going Slightly Mad forgatsn mr annyira gyenge s sovny volt, hogy Diana Moseley, Mercury jelmeztervezje szerint a reflektorok ltal gerjesztett hsgben, amikor mindenkinek melege lesz, thermo alltzetet viselt a ruhja alatt.
A These Are the Days of Our Lives klipje, amelyet 1991 mjusban forgattak, a 45. szletsnapjn, 1991 szeptember 5-n jelent meg, ez volt Mercury utols megjelense, s egyrtelm, hogy az letbe az utols erejvel kapaszkod embert ltunk – ez mr a harcnak az utols szakasza volt.
Nehezen jrt, nehezen lt, komoly fjdalmai voltak, s ahhoz, hogy a hangok kijjjenek a torkbl, s brja a felvtelt, nha legurtott egy vodkt, megrzta magt, s csinlta tovbb. „Nem tudom, honnan jttek ki belle azok a hangok” – rtetlenkedik mg ma is Brian May. (Mercury erteljes, senki mshoz nem hasonlthat nekhangja nhny vvel ezeltt egy egsz tanulmny tmjt adta: e szerint pratlan tehetsghez az is hozzjrulhatott, hogy hangszlai egyszerbben gyorsabban mozogtak, mint ms nekesek, st, a technikjt az is meghatrozta, hogy lhangszalagjai segtsgvel klnleges szubharmnikat tudott ltrehozni.)
s kzben az utols lemezen azt is megzente, hogy a show-nak folytatdnia kell.
Mgis, a zenekar tagjai azt mondjk, minl betegebb lett, annl tbbet akart dolgozni, annl tbb felvtelt akart htrahagyni. Az lete utols hnapjaibl gy a kzs munkjuk egyik legintenzvebb idszaka lett. Mivel a sajt egyre gtlstalanabb nyomulsa miatt Londonban mr nem tudtak dolgozni, elvonultak Montreux-be, ahol minden sokkal bksebb s nyugodtabb volt. s a munka gy zajlott, mintha mi sem trtnt volna.
Mercury az egyttestl azt krte, hogy rjanak neki nekelni valt, mert tudja, hogy mr nincs sok htra. „rjatok nekem szveget, adjatok nekem dolgokat, s nekelni fogok, nekelni fogok. s aztn azt csinltok vele, amit szeretntek, majd befejezitek” – emlkezett vissza a srgetsre Brian May. „Haldoklott, s tudta, hogy azok a felvtelek csak a halla utn fognak elkszlni, de felnekelte gy, hogy nem vrta meg, hogy a zenei ksret megszlessen” – mondta az elkpeszt tenni akarsrl David Richards producer. Brian May elmondsa szerint minden egyes sort hromszor vettek fel, s ennyi volt. Aztn eljtt egy sor, amit mr nem tudott felnekelni. Azt mondta, majd visszajn, s megcsinlja, de mr soha nem tudott visszajnni.
Ezekbl az utols montreux-i felvtelekbl szletett meg aztn az 1995-ben kiadott Made in Heaven cm lemezk.
A bartja s zensztrsa, Mike Moran gy emlkszik vissza r, mint aki nem rgdott a dolgokon: „Szmra az let hihetetlen volt, s mindenkor a lehet legjobban kellett meglni, ezrt is maradt a vgskig kreatv. Eltnhetett volna, lhette volna elszigetelten az lett, de nem tette, s ez is pldja annak, mennyire btor volt ez az ember. Addig dolgozott, amg mr nem tudott dolgozni. De addig is elkpeszt humorral csinlta. Mindvgig hihetetlenl elktelezett volt a tkletessg mellett.” A gyerekkori, zanzibri gykereit is feltrkpez egyik dokumentumfilmben ezt az letfilozfit a zoroasztrizmus vallsnak az egyik alapvetshez vezetik vissza, miszerint
az letet nnepelni kell.
Peter „Phoebe” Freestone, Mercury asszisztense azt sajnlja a legjobban, hogy a halla eltt is rengeteg zene volt mg benne, de a fizikai llapota miatt ez mr nem tudott utat trni magnak.
Amikor mindent kinekelt magbl, amit csak tudott, visszavonult, hogy felkszljn a hallra. Mercury egy id utn abbahagyta a gygyszereket, a bartait azonban az utols pillanatig nem hagyta magra. „Megltogattam, s Scrabble-t jtszottunk. Azt mondta, mr nem tud pezsgt inni, igyak helyette is. Ott volt egy teljes veg pezsg csak nekem. s amikor menni kszltem, azt mondta, »ksznm, hogy eltlttted a dlutnt egy regemberrel«” – idzi fel ezeket a napokat elcsukl hangon Diana Moseley.
Az egyttes tagjait biztostotta arrl, hogy nem kell felttlenl beszlgessenek, neki mr az rmet okoz, hogy ott vannak vele. A hozz kzel ll emberek pedig – idzi fel Peter Freestone – arrl biztostottk t, hogy ha gy rzi, mennie kell, menjen nyugodtan, ne miattuk tartson ki.
A hangja s a zenje mellett taln az letszeretete volt a legnagyobb ajndk, amit htrahagyott.
(A cikkben Jim Beach s Rudi Dolezal Freddie Mercury: The Untold Story, a BBC 2011-es Days of Our Lives, illetve a 2021-es Freddie Mercury: The Final Act cm dokumentumfilmjben elhangz interjkbl idznk.)