A knyv szerzje, Phil Sutcliffe, a londoni szabadsz jsgr 1974 ta publikl a rock mfajban. Olyan nagysgokat is megszlaltatott mr, mint Paul McCartney, Paul Simon, Bruce Springsteen, a Pink Floyd, Kate Bush, a Radiohead, a Nirvana s Nick Cave. Szmtalan publikcija jelent meg olyan kiadvnyokban, mint a Mojo, a Q, a Los Angeles Times, a Blender vagy a Sounds. Korbbi munki megtallhatk a vilg legjobb rockzenei rsokat gyjt archvumban, amely itt rhet el: rocksbackpages.com.
Freddie Mercury, igaz? Emlkezznk r, kpzeljk t magunk el! A derkig nyitott, testhez simul felsruht, a feketre lakkozott krmket, a ’70-es vekre oly jellemz pozitrt, a tncost, a csdrt, a szatrt, a kentaurt! Ezutn kpzeljk magunk el rvid hajjal, bajuszkjval, gnyosan felhzott szemldkvel, hermelinpalstban s koronval a fejn a ’80-as vek kzeprl. Aztn hajoljunk meg megjtszott tiszteletnk jeleknt, vagy fordtsuk el a fejnket s csukjuk be a szemnket, ha mindez mr sok neknk. Esetleg, ha a ltvny telibe tall, nevessnk, srjunk s nekeljnk egytt vele.
Freddie Mercuryt nem lehet egy legyintssel elintzni. Mg ismeretlen csrknt is gy tudott vgigvonulni rkaprm-sujtsos vrs brsonyltnyben a londoni King’s Roadon ez az alapveten szgyenls s titkolz fiatalember, akr a legnagyobb sztrok, akiket megpillantva mindenki azt krdezi: „H, ki ez az alak?”
Br az jjalakult Queen az elmlt vtizedben turnra indult Paul Rodgers-szel, a kivl nekessel, mgis Mercury varzslatos vonzereje s klncsge tette a Queent halhatatlan rock and roll formciv. A zenekar ngy kpzett s ambcizus zenszbl llt – akik mellesleg tehetsges dalszerzk is voltak, hiszen mindannyian rtak vilgsikereket –, m a kollektv kulturlis emlkezet nem rizte volna meg hagyatkukat a kataliztor, a tzcsinl, a stadionok uralkodja: Freddie Mercury nlkl.
Nem meglep, hogy mg May egy rdektelen londoni klvrosban, Taylor a kisvrosias Cornwallban, Deacon pedig az ugyancsak vidkies Leicestershire-ben ntt fel, addig „nvrokonhoz”, az utazk istenhez, Merkrhoz mlt mdon Freddie egy tvoli helyrl,
Zanzibrbl rkezett.
A gitros
Brian Harold May jszltt kortl fogva zajos letet lt. 1947. jlius 17-n szletett, s ntt fel London klterletn, a middlesexi Felthamben, az egykori londoni repltrrl (ma: Heathrow) fels leszll replgpek pokoli hangzavarban.
Az gbolt mindig fontos szerepet jtszott az letben. Kedvenc kpregnyhse a The Eagle-bl ismert Dan Dare (Mersz Dani), a „jv piltja” volt. desapja, Harold, a II. vilghborban rdisknt szolglt egy vadszbombzn, ksbb a Lggyi Minisztriumnl helyezkedett el mszaki rajzolknt. A BBC TV j csillagszati msort, a The Sky At Night cm sorozatot vezet, lebilincsel s szenvedlyes Patrick Moore hatsra apja s fia lelkes barkcsolkknt kzsen ptettek egy tvcsvet, melyet May mg ma is hasznl.
Apja ukuleln is jtszott, ami annyira tetszett Briannek, hogy a szlei vettek neki egy akusztikus gitrt hetedik szletsnapjra.
Az Anglia sajt rock and roll tiniblvnynak (n)letrajzt bemutat The Tommy Steele Story cm 1957-ben kszlt film hatsra apja segtsgvel Brian ptett egy rgimdi kristlydetektoros rdit, s kislemezeket kezdett vsrolni: a hazaiak kzl Lonnie
Donegantl, a skiffle* kirlytl, az amerikai eladktl pedig Connie Francis, az Everly Brothers s Buddy Holly korongjait. Egy 1991-ben a Q magazinnak adott interjban May elmondta e knyv szerzjnek, hogy szletett elemzknt sokat tanulmnyozta Holly ksrzenekart, a Cricketset: „Szerettem volna megtudni, hogyan plnek fel az akkordok, s mitl hatnak eltren az emberre.”
May erstt fabriklt akusztikus gitrjhoz, amelyet apja szintn hzi kszts rdis-lemezjtszjhoz csatlakoztatott. Annyira megtetszett neki az gy ellltott gitrhang, hogy megkrte apjt s desanyjt, Ruth-t, hogy vegyenek neki egy rendes elektromos gitrt, de szlei szerint ez tl sokba kerlt volna. „Tnyleg csak a napi betevre futotta. Anym befttesvegekben gyjttte az aprt, hogy ki tudjuk fizetni a gzszmlnkat” – mondta May
Ian Fortnamnek egy interjban, amely csak ksbb, 1998-ban jelent meg a rockbackpages.com-on. Ezrt Brian s apja elhatroztk, hogy inkbb maguk ksztenek egy hangszert.
A mltn „Red Special”-re keresztelt gitron May a mai napig jtszik. „A hangszer tnyleg csak annak ksznheti a ltezst, hogy szegnyek voltunk. Reszelvel, drzspaprral s bicskval lttunk neki a munknak” – meslte Brian. Alapanyagknt egy bartjtl kapott mahagni kandallprkny-darabot, gyngyhzberaksos gombokat, egy kttt s egy motorkerkpr szeleprugit hasznltk fel. Csak a pickupok kerltek pnzbe. A hangszer msfl v alatt, 1963 szre kszlt el.
1964 elejn May bartaival alaptott egy zenekart 1984 nven, melynek tagja volt Tim Staffell is. „A szgyenlssgem miatt kerlt sor az egszre – meslte May –, arra gondoltam, ha a sznpadon llok, nem kell azzal foglalkoznom, hogy a nk visszautastanak.”
A banda fennllsnak ngy ve alatt semmire sem jutott. Mikzben feldolgozsokbl ll msorukat jtszottk a kisebb krnykbeli helyeken, May-re nagy hatst gyakoroltak s mlyen megrintettk a beatzene nagysgai, akik htvgenknt rendszeresen fellptek a Felthamtl csak nhny kilomterre tallhat Eel Pie Island-i, richmondi s twickenhami klubokban. Minden turnz zenekarnak szksge van egy Isettra.
„Gyakran megnztk a Rolling Stonest, a Yardbirds-t, a ThevWho-t, s [Richmondban] a The Crawdaddy-t, s nagy hatst tettekvrnk – meslte May. – Az 1984 vonzdott a technikai jtsokhozvs lenzte a bluest. De a Yardbirds valsggal sugrozta magbl a nylt szexualitst s a haragot, s a The Who-val egytt pusztt er s anarchikus szellem radt bellk. Aztn jtt Hendrix… Elg j gitrosnak tartottam magam, de amikor elszr lttam t a Saville Theatre-ben [London belvrosban, taln 1967. janur 29- n], nem hittem a szememnek. Elszr is mlysges fltkenysget reztem. Mintha csak ez az idszak lett volna a Teremts kezdete. Hirtelen, a drogkultra s a »peace and love«-letrzs kzepn egyesek felfedeztk, hogy ha a gitr hangerejt maximumra tekerik, a hangszer nll letre kel. Az egsz teljesen jnak s veszedelmesnek tnt, csodlatos rzssel tlttt el, hogy a rszese lehetek.”
Ekzben apja aggodalmai ellenre, miszerint tudomnyos plyafutst felldozza a rock and roll oltrn, May kimagasl diknak bizonyult. 1965-ben olyan kivl eredmnyekkel fejezte be kzpiskolai tanulmnyait emelt szint matematikbl, hogy a londoni Imperial College sztndjat ajnlott fel neki fizika-tanulmnyai folytatshoz. Ksbb ez tette lehetv szmra, hogy felvegye az infravrs csillagszati szakirnyt. (Az Imperial College addigra mr ngy fizikai Nobel-djast adott a vilgnak.)
May s Staffell, akik akkoriban mindketten a nyugat-londoni Ealing Mvszeti Fiskoln tanultak, megnvesztettk a hajukat, sajt dalokat rtak, emellett beptettk a msorukba Hendrix ›Stone Free‹ s Eddie Floyd ›Knock On Wood‹ cm szmainak feldolgozsait is. De a Szerelem veknt is emlegetett 1967 szomoran vgzdtt az 1984 szmra. Amint azt Staffell 2005-ben elmondta e knyv szerzjnek, egy feltrekv menedzserpalnta „rvett minket, hogy afgn szrmemellnyben, apr tkrkkel dsztett gyrtt brsonyruhkban, magas talp cipben s kisminkelve lpjnk fel”. Beszervezte ket egy nagyszabs karcsonyi msorba, amelyet a londoni Olympiban rendeztek meg december 22-rl 23-ra virrad jszaka, az 1984-et pedig messze a szintn fellp Pink Floyd s Hendrix mg soroltk. May gy emlkezett vissza az estre: „Abba a felszerelsbe dugtam a gitromat, amelyet Hendrix is hasznlt. Amikor jtszott rajta, gy szlt, mintha az egsz vilg megelevenedne. Nlam meg gy, mint egy tranzisztoros rdi” – mondta Fortnamnek.
* A dzsessz, a blues, a folk s a country elemeit felhasznl knnyzenei irnyzat, melyet ltalban kezdetleges hangszereken adtak el.
A mfaj nagy npszersgnek rvendett Nagy-Britanniban az ’50-es vekben – a ford.
Cm: Phil Sutcliffe: Queen Eredeti cm: Queen – The Ultimate Illustrated History of the Crown Kings of Rock Fordtotta: Maurics Andrs Kiad: Cartaphilus Kategria: albumok, Terjedelem: 288 oldal Kiads ve: 2011